24. Your car dealer is willing to lease you a new car for $245 a month for 48 mo
ID: 1170658 • Letter: 2
Question
24. Your car dealer is willing to lease you a new car for $245 a month for 48 months Payments are due on the first day of each month starting with the day you sign the lease contract. If your cost of money is 6.5 percent, what is the current value of the lease? [4pts] A. $10,331.03 B. $10,386.99 C. $12,197.74 D. $12,203.14 E. $13,008.31 25.Marley Woods Resort would like to buy some land and build a luxury living center. The anticipated total cost is $20.5 million. The CEO of the firm is quite conservative and will only do this when the company has sufficient funds to pay cash for the entire construction project. Management has decided to save $1.2 million a quarter for this purpose. The firm earns 6.25 percent, compounded quarterly, on the funds it saves. How long does the company have to wait before expanding its operations? [4pts] A. 3.09 years B. 3.82 years C. 4.46 years D. 4.82 years E. 4.91 yearsExplanation / Answer
Solution:
24) Calculation of the Current Value of the Lease:
Annuity Due PVA = PMT + PMT [(1+r)n-1 - 1] / [r (1+r)n-1]
PMT = 245
n = 48
r = 6.5 % / 12 = 0.54167% = 0.0054167
PVA = 245 + 245 * [(1+ 0.0054167)47 - 1] / [0.0054167 (1+ 0.0054167)47] }
PVA = $10,386.99
Current value of lease = $10,386.99.
As per Chegg guideline i have answered first question. please upload another one as seperate question.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.