A bond is priced at £95 per £100 nominal, has a coupon rate of 5% per annum paya
ID: 1170744 • Letter: A
Question
A bond is priced at £95 per £100 nominal, has a coupon rate of 5% per annum payable half-yearly, and has an outstanding term of 5 years. An investor holds a short position in a forward contract on £1 million nominal of this bond, with a delivery price of £98 per £100 nominal and maturity in exactly 1 year, immediately following the coupon payment then due. The continuously compounded risk-free rates of interest for terms of 6 months and 1 year are 4.6% per annum and 5.2% per annum, respectively.
Calculate the value of this forward contract to the investor assuming no arbitrage.
Explanation / Answer
Formula: f = S- I – Ke-r(T-t)
Where,
t is the present time
T is the time of maturity of the forward contract
r is the continuously compounded risk-free rate of interest for the interval from t
to T
S is the spot price of the security at time t
I is the present value, at the risk-free interest rate, of the income generated by the
security during the interval from t to T
K is the delivery price of the forward contract
f is the value of a long position in the forward contract
Here, working with £100 nominal,
S = 95, K = 98, T t =1, r = 0.052
I = 2.5 (e -0.046 x 0.5 + e 0.052 x 1) = 4.81648
f = 95 - 4.81648 - 98e -0.052 = -2.85071
The value of the investor’s short position in a forward contract on £1 million will be:
(1,000,000 / 100) x – f
=> 10,000 x – (-2.85071)
=> 10,000 x 2.85071 = £28,507
So, the value of this contract to the investor assuming no arbitrage is £28,507.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.