Jason Goff is a trader at Silico Partners, a hedge fund based in London. He buys
ID: 1170773 • Letter: J
Question
Jason Goff is a trader at Silico Partners, a hedge fund based in London.
He buys 5,000 shares of a stock at $50 each.
He finances the purchase with 10% of the fund’s equity and the rest with a short-term loan at an interest of 2% per annum. After 3 months, he resells the shares at $52 and repays his loan with the interest due. Assume a 360-day year (12 months of 30 days each)
1) What is Goff’s net profit (loss) in dollars on this deal?
2) What is Goff’s annualized Return on Assets on this deal?
3) What is Goff’s annualized Return on Equity on this deal?
Explanation / Answer
Buying Price = 5000*50 = 250,000
Selling Price = 5000*52 = 260,000
Loan raised = 250,000*90% = 225000
Interest paid = 225000*2%*3/12 = 1125
Net Profit = 260,000-250,000-1125 = $8875
2)Annualised Return on Assets = (10,000/250,000)*12/3*100
=16%
3)Annualised Return on Equity = (8875/25000)*12/3*100
=142%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.