Chrome File 8 = . Edit View History Bookmarks People Window Help 79% Tue 11:09 P
ID: 1171094 • Letter: C
Question
Chrome File 8 = . Edit View History Bookmarks People Window Help 79% Tue 11:09 PM myFranklin / Do Homework - Louis x C Solved: Computing c x (C Solved: Computing c x (C Compute The Missin x C Solved: Calculating CX ( Migos - Walk It Ta * x A Secure https://www.mathxl.com/Student/PlayerHomework.aspx?homeworkid=482826537&questionid;=16&flushed;=false&cid;=5007142&back;=DoAssignmen... P ./Q ? C e O Financial and Managerial Accounting Louise Linguere | 6/5/18 11:09 PM Homework: Week 4 MYLAB Exercises Save Score: 0 of 3 pts 5 of 18 (17 complete) HW Score: 90.63%, 36.25 of 40 pts IE Question Help S20-8 (similar to) Compute the missing amounts for the following table, C (Click the icon to view the table.) | Data Table Compute the missing amounts. (Enter the contributio $ $ Number of units Sale price per unit Variable costs per unit Total fixed costs Target profit Calculate: 1,510 units 1,600 1,120 235,200 489,600 B 20,900 units 125 50 67,500 1,500,000 Number of units Sale price per unit Variable costs per unit Total fixed costs Target profit Calculate: Contribution margin per unit Contribution margin ratio Required units to achieve target profit Required units to break even Required sales dollars to break even 2,400 units 250 150 60,000 180,000 Contribution margin per unit Contribution margin ratio Required units to achieve target profit Required units to break even Required sales dollars to break even Print Done Enter any number in the edit fields and then click 2 parts 2 remaining Clear All Check Answer Check Answer COM A YWGS 44 945 | AExplanation / Answer
Contribution Margin/unit = Sales/unit - Variable price/unit
Contribution margin/unit for A = 1600- 1120 = 480
Contribution margin/unit for B = 125 -50 = 75
Contribution margin/unit for C = 250 - 150 = 100
Contribution Margin ratio = Contribution margin / Sales price
Contribution margin ratio for A = 480/1600 = 0.3
Contribution margin ratio for B = 75/125 = 0.6
Contribution margin ratio for C = 100/250= 0.4
Required Units to achieve target = (Target Profit - Fixed Cost)/Contribution/unit
Required Units to achieve target for A = (489600 - 235200)/480 = 530
Required Units to achieve target for B = (1,500,000 - 67,500)/ 75 = 19100
Required Units to achieve target for C = (180000 - 60000)/100 = 1200
Required units to break even = Fixed cost/Contribution
Required units to break even of A = 235200/480 = 490
Required units to break even of B = 67500/75 = 900
Required units to break even of C = 60000/100 = 600
Required Sales for break even = Sales /unit * Break even units
Required Sales for break even for A = 1600* 490 = 784,000
Required Sales for break even for B = 125 * 900 = 112,500
Required Sales for break even for C = 250 * 600 = 150,000
Best of Luck. God Bless
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.