Tangy is attempting to acquire Target. Selected financial data is presented for
ID: 1171222 • Letter: T
Question
Tangy is attempting to acquire Target. Selected financial data is presented for both companies in the table below:
Item
Tangy
Target Co.
Earnings Available for common stock
$10,000,000
$1,000,000
Number of shares of common stock outstanding
1,000,000
50,000
Market price per share
$100
$120
Tangy has sufficient authorized but unissued shares to carry out the proposed merger.
(a) Calculate the EPS of Tangy and Target before the merger.
(b) If the ratio of exchange is 1.8, what will be the earnings per share of the merged company?
Item
Tangy
Target Co.
Earnings Available for common stock
$10,000,000
$1,000,000
Number of shares of common stock outstanding
1,000,000
50,000
Market price per share
$100
$120
Explanation / Answer
Requirement (a). EPS of Tangy and Target before the merger.
EPS = Earnings Available for common stock / Number of shares of common stock outstanding
EPS of Tangy = $10,000,000 / 1,000,000 Shares = $10 per share
EPS of Target = $1,000,000 / 50,000 Shares = $20 per share
Requirement (b).Earnings per share of the merged company
Earnings per share of the merged company = Earnings Available for common stock / (Number of shares of Tangy + Shares to be issued to Target)
= [$10,000,000 / $1,000,000 ] / [1,000,000 + ( 50,000 x 1.80) ] Shares
= $11,000,000 / 1,090,000 Shares
= $10.09 per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.