Titan Mining Corporation has 8.9 million shares of common stock outstanding, 330
ID: 1171228 • Letter: T
Question
Titan Mining Corporation has 8.9 million shares of common stock outstanding, 330,000 shares of 5 percent preferred stock outstanding, and 175,000 7.7 percent semiannual bonds outstanding, par value $1,000 each. The common stock currently sells for $37 per share and has a beta of 1.45, the preferred stock currently sells for $87 per share, and the bonds have 15 years to maturity and sell for 118 percent of par The market risk premium is 7.7 percent, T-bills are yielding 4 percent, and the company's tax rate is 40 percent. a. What is the firm's market value capital structure? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 4 decimal places, e.g., 32.1616.) Market value Debt Preferred stock Equity b. If the company is evaluating a new investment project that has the same risk as the firm's typical project, what rate should the firm use to discount the project's cash flows? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Discount rateExplanation / Answer
Solution:-
We will first find market value of each type of capital structure.
i) Value of common stock = Number of common stock *Market value
= 8,900,000*$37= $329,300,000
ii) Value of preferred stock = No. of preferred stock *current price
= 330,000*$87 = $28,710,000
iii) Value of debt = 175,000*$1000*118%= $206,500,000
The total market value of firm = $329,300,000+$28,710,000+$206,500,000
=$564,510,000
a) So, the market value weights of the company’s financing is
Debt = Debt/value of firm = $206,500,000/$564,510,000=0.3658
Preferred stock =Preferred stock/ Value of firm
= $28,710,000/$564,510,000= 0.0509
Common stock = Common stock/Value of firm
= 329,300,000/$564,510,000=0.5833
b)For the project that has the same risk as firm's typical project WACC should be the discount rate .
i) Calculation of cost of equity by CAPM model
Ke=Rf+?× Market risk premium.
=4%+1.45×7.7% =15.165%
ii) Calculation of cost of debt
The cost of debt is the YTM of the debt.
P0= $1180 = $77*PVIFA(R%,30) + $1,000*PVIF(R%,30)
Using hit and trail method we get
R= 6.342%
YTM of the bond = 2*6.342%= 12.684%
After tax cost of debt = 12.684%*(1-0.40)=7.6104%
iii)Cost of preferred stock
= preferred dividend/ current price
=5/87= 5.7471%
WACC = After tax cost of debt*weight of debt+ Cost of preferred stock*Weight of preferred stock + Cost of common stock*weight of common stock
=7.6104*0.3658+5.7471*0.0509+15.165*0.5833
=11.92%
Hence the discount rate = 11.92%
Please feel free to ask if you have any query in the comment section.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.