Manufacturing stock has a 10% chance of producing a-50% return, a 20% chance of
ID: 1171236 • Letter: M
Question
Manufacturing stock has a 10% chance of producing a-50% return, a 20% chance of producing a-5% return, a 40% chance of producing a 16% return, a 20% chance of producing a 25% return and a 10% chance of producing a 60% return. What is the firm's expected rate of return? 1. 2. Suppose the risk-free rate is 5% and the market risk premium is 7%, what is the required return on the market? This stock has a required return of 12%. The risk-free rate is 5% and the required return on the market is 10%. a. What is the beta for this stock? b. If this beta were to increase to 2.0, what would be this new required rate of returm? Stock A has a beta of 1.2, Stock B has a beta of 0.6, the required return on the market is 12%, and the risk-free rate of return is 7%. By how much does the required return on the riskier stock exceed the required return on the less risky stock? 3.Explanation / Answer
1.Expected rate of return=Respective returns*Respective probabilities
=(0.1*-50)+(0.2*-5)+(0.4*16)+(0.2*25)+(0.1*60)
which is equal to
=11.4%
2.
Market risk premium=Market rate-Risk free rate
Hence Market rate=(5+7)=12%
a.required return= risk-free rate +Beta*(MArket rate- risk-free rate )
12=5+Beta*(10-5)
Beta=(12-5)/5
=1.40
b.Required rate of return=5+2*(10-5)
=15%
3.
Required return for A=7+1.2*(12-7)=13%
Required return for B=7+0.6*(12-7)=10%
Hence excess return=(13-10)=3%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.