Springfield Wholesale Markets has a 4.25% coupon bond outstanding that matures i
ID: 1171300 • Letter: S
Question
Springfield Wholesale Markets has a 4.25% coupon bond outstanding that matures in 8 years. The bond pays interest semi-annually. What is the market price of the bond if the par value is $1000 and the yield to maturity is 6.75%?
.
$847.39
$794.34
$937.26
$967.24
$849.26
Amy purchased a 15-year bond at par value when it was initially issued five years ago. The bond has an annual coupon rate of 6% and a par value of $1000. The current market interest rate (yield to maturity) is 4.25%. At the current market interest rate, this bond will sell at _______. Assuming no change in market interest rates, the bond will present the Amy with capital ________ as it matures.
.
premium; gains
discount; gains
premium; losses
discount; losses
A.$847.39
B.$794.34
C.$937.26
D.$967.24
E.$849.26
Explanation / Answer
1-
value of bond
Using PV function in MS excel
pv(rate,nper,pmt,fv,type) rate = 6.75%/2 = 3.375% nper = 8*2 = 16 PMT = 1000*4.25%/2 = 21.25 fv = 1000
PV(3.375%,16,21.25,1000,0)
($847.39)
Answer is A
2-
Answer is C
Premium, losses
bond would be sold at premium as its coupon rate is greater than YTM and as bond will approach to maturity it would results in capital gain
1-
value of bond
Using PV function in MS excel
pv(rate,nper,pmt,fv,type) rate = 6.75%/2 = 3.375% nper = 8*2 = 16 PMT = 1000*4.25%/2 = 21.25 fv = 1000
PV(3.375%,16,21.25,1000,0)
($847.39)
Answer is A
2-
Answer is C
Premium, losses
bond would be sold at premium as its coupon rate is greater than YTM and as bond will approach to maturity it would results in capital gain
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.