Lee Holmes deposited $15,800 in a new savings account at 9% interest compounded
ID: 1171377 • Letter: L
Question
Lee Holmes deposited $15,800 in a new savings account at 9% interest compounded semiannually. At the beginning of year 4, Lee deposits an additional $40,800 at 9% interest compounded semiannually.
At the end of 6 years, what is the balance in Lee’s account? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.)
Lee Holmes deposited $15,800 in a new savings account at 9% interest compounded semiannually. At the beginning of year 4, Lee deposits an additional $40,800 at 9% interest compounded semiannually.
Explanation / Answer
Calculation showing FV of $15800
FV = PV(1+r)^n
r = 9%/12 = 0.75% , n = 6*2 = 12
FV = 15800(1+0.75%)^12
=15800(1.0075)^12
=15800*1.093807
=17282.15$
Now Calculation showing FV of $40800
FV = 40800(1.0075)^4
=40800(1.030339)
=42037.87$
Total account value = 42037.87+17282.15
= 59319.99$
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.