The Can-Do Co. is analyzing a proposed project. The company expects to sell 12,0
ID: 1171496 • Letter: T
Question
The Can-Do Co. is analyzing a proposed project. The company expects to sell 12,000 units, give or take 4%. The expected variable cost per unit is $7 and the expected fixed cost is $36,000. The fixed and variable cost estimates are considered accurate within a plus or minus 6% range. The depreciation expense is $30,000. The tax rate is 34%. The sale price is estimated at $14 a unit, give or take 5%. The company bases its sensitivity analysis on the expected case scenario.What is the earnings before interest and taxes under the optimistic case scenario? The Can-Do Co. is analyzing a proposed project. The company expects to sell 12,000 units, give or take 4%. The expected variable cost per unit is $7 and the expected fixed cost is $36,000. The fixed and variable cost estimates are considered accurate within a plus or minus 6% range. The depreciation expense is $30,000. The tax rate is 34%. The sale price is estimated at $14 a unit, give or take 5%. The company bases its sensitivity analysis on the expected case scenario.
What is the earnings before interest and taxes under the optimistic case scenario? The Can-Do Co. is analyzing a proposed project. The company expects to sell 12,000 units, give or take 4%. The expected variable cost per unit is $7 and the expected fixed cost is $36,000. The fixed and variable cost estimates are considered accurate within a plus or minus 6% range. The depreciation expense is $30,000. The tax rate is 34%. The sale price is estimated at $14 a unit, give or take 5%. The company bases its sensitivity analysis on the expected case scenario.
What is the earnings before interest and taxes under the optimistic case scenario?
Explanation / Answer
Under optimistic scenario, number of units sold = 12,000 * (1 + 4%) = 12,480 units
Sales price under optimistic scenario = $14 * (1 + 5%) = $14.7
Revenue (optimitisc scenario) - 12,480 * $14.7 = $183,456
Variable Cost per unit = $7
Total variable Cost = $7 * 12,480 = $87,360
Total fixed cost = $36,000
Depreciation expense = $30,000
EBIT = Revenue - Variable Expense - Fixed Cost - Depreciation
EBIT = 183,456 - 87,360 -36,000 -30,000 = $30,096
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.