Earl Llc is investing in a new piece of equipment that cost $300,000. The new eq
ID: 1174532 • Letter: E
Question
Earl Llc is investing in a new piece of equipment that cost $300,000. The new equipment will generate cash flow of $200,000 for each of the next three years. Earl uses a discount rate of 12%. What is the present value index?A. 2.1 B 1.4 C 1.6 D 1.8 Earl Llc is investing in a new piece of equipment that cost $300,000. The new equipment will generate cash flow of $200,000 for each of the next three years. Earl uses a discount rate of 12%. What is the present value index?
A. 2.1 B 1.4 C 1.6 D 1.8
A. 2.1 B 1.4 C 1.6 D 1.8
Explanation / Answer
Present value index means the ratio of present value of all the future cash flow and expenses.
Present value index greater then 1, means project is profitable and should be accepted.
Present value index = PV of cash flow ÷ initial investment.
Pv of cash flow = $200,000×PVaf (12%, 3years)
Pv of cash flow = $200,000 × 2.4018
Pv of cash flow = $480,366.25
So putting value in above equation we get,
Present value index = $480,366 / $300,000
Present value index = 1.60
Hence the answer will be C) 1.6.
please hit the thumps up if tou find it helpful and for any query feel free to comment. Thank you
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.