Norwood, Inc. purchased a crane at a cost of $80,000. The crane has an estimated
ID: 1175012 • Letter: N
Question
Norwood, Inc. purchased a crane at a cost of $80,000. The crane has an estimated residual value of $5,000 and an estimated life of 8 years, or 12,500 hours of operation. The crane was purchased on January 1, 2016 and was used 2,700 hours in 2016 and 2,600 hours in 2017.
If Norwood uses the double-declining-balance depreciation method, what amount is the depreciation expense for 2017?
a.$20,000
b.$15,000
c.$14,063
d.$18,750
Norwood, Inc. purchased a crane at a cost of $80,000. The crane has an estimated residual value of $5,000 and an estimated life of 8 years, or 12,500 hours of operation. The crane was purchased on January 1, 2016 and was used 2,700 hours in 2016 and 2,600 hours in 2017.
What amount will Norwood, Inc. report as depreciation expense over the 8-year life of the equipment?
a.$80,000
b.$60,000
c.$75,000
d.$72,000
Norwood, Inc. purchased a crane at a cost of $80,000. The crane has an estimated residual value of $5,000 and an estimated life of 8 years, or 12,500 hours of operation. The crane was purchased on January 1, 2016 and was used 2,700 hours in 2016 and 2,600 hours in 2017.
Based on this information, what method of depreciation will produce the maximum depreciation expense in 2017?
a.All methods produce the same expense in 2017.
b.Units-of-production
c.Straight-line
d.Double-declining-balance
Norwood, Inc. purchased a crane at a cost of $80,000. The crane has an estimated residual value of $5,000 and an estimated life of 8 years, or 12,500 hours of operation. The crane was purchased on January 1, 2016 and was used 2,700 hours in 2016 and 2,600 hours in 2017.
Based on this information, what method of depreciation will produce the maximum depreciation expense in 2016?
a.Units-of-production
b.All methods produce the same expense in 2016.
c.Straight-line
d.Double-declining-balance
A company should choose a depreciation method that
a.saves the most taxes.
b.best allocates the original cost of the asset to the periods benefited by the use of the asset.
c.minimizes net income
d.shows the highest amount of net income.
Explanation / Answer
1)correctoption is "B" -15000
depreciation rate = 2/ useful life = 2/8 = .25 or25%
depreciation for 2016 = 80000*.25 = 20000
carrying value at end of 2016 = 80000-20000=60000
depreciation for 2017 = 60000*.25 = 15000
2)correct option is " C"
Total depreciation expense over 8 years = cost- salvage
= 80000-5000
= 75000
3)correct option is " B"-unit of production method
depreciation under units of production method = [cost-salvage value ]/useful life in hours * hours used in 2017
= [80000-5000]/12500 * 2600
= 75000*2600/12500
= 15600
4)correct option is " D"
Depreciation under double declining method = 80000*.25 = 20000
depreciation under units of production={ [80000-5000]/12500}* 2700 = 16200
depreciation under straight line = [80000-5000]/8 = 9375
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.