What is the present value of an annuity that pays $352 at the beginning of each
ID: 1175255 • Letter: W
Question
What is the present value of an annuity that pays $352 at the beginning of each year for 47 years if the annuity earns 12% annually?
An account pays 2% annual interest compounded monthly. What is the effective interest rate on this account?
If you deposit some money into a bank account today, to the nearest year, how long will it take to triple your deposit if it earns 11% annually?
What is the present value of an annuity that pays $171 at the end of each year for 35 years if the annuity earns 14% annually?
Explanation / Answer
1.Present value of annuity due=(1+interest rate)*Annuity[1-(1+interest rate)^-time period]/rate
=(1.12)*352[1-(1.12)^-47]/0.12
=$352*9.287961147
=$3269.36(Approx).
2.
EAR=(1+APR/m)^m-1
where m=compounding periods
=(1+0.02/12)^12-1
=2.02%(Approx).
3.
We use the formula:
A=P(1+r/100)^n
where
A=future value($3x)
P=present value($x say)
r=rate of interest
n=time period.
3x=x(1.11)^n
3=(1.11)^n
Taking log on both sides;
log 3=n*log 1.11
n=log 3/log 1.11
=11 years(Approx).
4.
Present value of annuity=Annuity[1-(1+interest rate)^-time period]/rate
=$171[1-(1.14)^-35]/0.14
=$171*7.070045276
=$1208.98(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.