Computing Straight-Line and Double-Declining-Balance Depreciation On January 2,
ID: 1175318 • Letter: C
Question
Computing Straight-Line and Double-Declining-Balance Depreciation
On January 2, Haskins Company purchases a laser cutting machine for use in fabrication of a part for one of its key products. The machine cost $65,000, and its estimated useful life is five years, after which the expected salvage value is $5,000. For both parts (a) and (b) below: (1) Compute depreciation expense for each year of the machine's five-year useful life under that depreciation method. (2) Use the financial statements effects template to show the effect of depreciation for the first year only for that method.
Explanation / Answer
1. a) straight line depreciation per year = [cost - salvage vaue] / useful life
= [$65,000 - $5,000] / 5
= [$60000 / 5]
= $12000
b)
c.
2. a) Year Beginning value Dep. rate Depreciation expense Ending value
1 65000 40% 26000 39000
2 39000 40% 15600 23400
3 23400 40% 9360 14040
4 14040 40% 5616 8424
5 8424 40% 3424 5,000
Note:- Double declining rate = 1/useful life * 200%
= 1/5 * 200%
= 40%
b)
c.
Cash Non cash assets = liabilities Contributed capital Earned capital Record first year Dep. 0 ($12000) = 0 0 ($12000)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.