Suppose a company currently pays an annual dividend of $2.96 on its common stock
ID: 1175500 • Letter: S
Question
Suppose a company currently pays an annual dividend of $2.96 on its common stock in a single installment, and management plans on raising this dividend by 4% per year indefinitely. If the required rate of return on this stock is 11%, what is the current share price?
Stock price is ?
Suppose a company currently pays an annual dividend of $2.96 on its common stock in a single installment, and management plans on raising this dividend by 4% per year indefinitely. If the required rate of return on this stock is 11%, what is the current share price?
Stock price is ?
Explanation / Answer
Annual Dividedn D = 2.96
Growth g = 4%
Rate of return R= 11%
Price of share = D*(1+g)/(R-g) = 2.96 * ( 1+4%)/( 11% -4%)
= 2.96 * 1.04/0.07 = 2.96 * 104/7 = 43.98
Best of Luck. God Bless
Best of Luck. God Bless
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.