An asset has the estimated salvage values for various lives, shown in the table
ID: 1175879 • Letter: A
Question
An asset has the estimated salvage values for various lives, shown in the table below. For each possible life from 1 to 6 by 1, determine the capital recovery cost for MARR of 8%/year.
0
1
2
3
4
5
6
Carry all interim calculations to 5 decimal places and then round your final answer to the nearest dollar. The tolerance is ±50.
0
1
2
3
4
5
6
NCF -$125,000 $30,000 $30,000 $30,000 $30,000 $30,000 $30,000 Estimated SV $125,000 $105,000 $85,000 $75,000 $65,000 $60,000 $57,000 Capital Recovery Cost $______ $_____ $_____ $_____ $_____ $_____Explanation / Answer
Capital recovery cost, CR = I (A/P, i, N) - S (A/F, i, N)
Where,
I = Initial investment = $ 125,000
i = Interest rate = 8 %
N = No. of Period
S = Salvage value received
Year 1:
CR 1= $ 125,000 x (A/P, 8 %, 1) - S (A/F, 8 %, 1)
= $ 125,000 x 1.0800 - $ 105,000
= $ 135,000 - $105,000 = $ 30,000
Year 2:
CR 2= $ 125,000 x (A/P, 8 %, 2) - S (A/F, 8 %, 2)
= $ 125,000 x 0.56077 - $ 85,000 x 0.48077
= $ 70,096.25 - $ 40,865.45 = $ 29,230.80 or $ 29,231
Year 3:
CR 3= $ 125,000 x (A/P, 8 %, 3) - S (A/F, 8 %, 3)
= $ 125,000 x 0.38803 - $ 75,000 x 0.30803
= $ 48,503.75 - $ 23,102.25 = $ 25,401.50 or $ 25,402
Year 4:
CR 4= $ 125,000 x (A/P, 8 %, 4) - S (A/F, 8 %, 4)
= $ 125,000 x 0.30192 - $ 65,000 x 0.22192
= $ 37,740 - $ 14,424.80 = $ 23,315.20 or $ 23,315
Year 5:
CR 5= $ 125,000 x (A/P, 8 %, 5) - S (A/F, 8 %, 5)
= $ 125,000 x 0.25046 - $ 60,000 x 0.17046
= $ 31,307.50 - $10,227.60 = $ 21,079.90 or $ 21,080
Year 6:
CR 6= $ 125,000 x (A/P, 8 %, 6) - S (A/F, 8 %, 6)
= $ 125,000 x 0.21632 - $ 57,000 x 0.13632
= $ 27,040 - $7,770.24 = $ 19,269.7600 or $ 19,270
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.