A farmer uses a piece of land with the following accounting costs to grow a crop
ID: 1177876 • Letter: A
Question
A farmer uses a piece of land with the following accounting costs to grow a crop worth $1800. If a normal rate of return is $100 on such an investment, what will the value of the land be for use during this time period?
$150 for seed $100 for fertilizer $80 for herbicides
$20 for water $150 for labor $600 for equipment
$100 for fuel $200 for taxes
Explanation / Answer
1. total investment = 1400$;
revenue generated = $1800;
return = 100$;
remaining cost is the cost of alnd i.e =1800 -(1400);
=300$ ;
return = 100$
so cost of land = 200$
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.