A firm faces a perfectly elastic demand for its output at a price of $6 per unit
ID: 1180929 • Letter: A
Question
A firm faces a perfectly elastic demand for its output at a price of $6 per unit of output and each hour of labor produces five units of output. For L number of workers hired each hour and w hourly wage rate, the firm faces an upward- sloped labor supply curve of: L = 20w A firm faces a perfectly elastic demand for its output at a price of $6 per unit of output and each hour of labor produces five units of output. For L number of workers hired each hour and w hourly wage rate, the firm faces an upward- sloped labor supply curve of: L = 20wExplanation / Answer
for profit maximiziation, Marginal Cost of labour = Marginal Revenue product of labour
MC = 6+.1L = 6+.1(20w-120)
MRPL = $6*5
6+2w-12 = 30
w = 36/2 = 18
L = 20*18-120 = 240
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.