A couple recently married is considering the purchase of a $250,000 home. They h
ID: 1180976 • Letter: A
Question
A couple recently married is considering the purchase of a $250,000 home. They have no savings of their own and are contemplating funding the cost through a combination of three sources: a loan from other family members of $10,000 at 2% interest, a first mortgage of $200,000 at 4% interest, and a second mortgage of $40,000 at 8% interest. Calculate the overall rate of interest the couple will pay using this arrangement. If you answer using a percent, please include a minimum of two significant digits in your answer. If you answer using a decimal, please include a minimum of four significant digits in your answer.
Explanation / Answer
Well, they will interests in the following way:
a) Family members - 10000*2% = 200
b) First mortagage - 200,000*4% = 8000
c) Second mortagage - 40,000*8% = 3200
Total interest paid = 11,400
Overall rate of interest = 11,400/250,000 = 0.0456 = 4.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.