Cathy Gwynn, a recently graduated engineer, decided to invest some of her money
ID: 1181939 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
Profit/Loss=Revenue-[(Cost of goods sold x .70)+20.00] P/L between 6 and 7 = 40-[(40*.70)+20] P/L = 40 - [(28)+20] P/L = 40-48 P/L = -$8.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.