Making dresses in a labor intensive process. Indeed, the production function of
ID: 1183238 • Letter: M
Question
Making dresses in a labor intensive process. Indeed, the production function of a dress making firm is well described by the equation Q=L - L^2/800, where Q denotes the number of dresses per week and L is the number of labor hours per week. The firms cost of hiring an extra hour of labor is $20 per hour (wage plus fringe benefits.) The firm faces the fixed selling price, P = $40. a.) How much labor should the firm employ? What are its resulting output and profit? b.) Over the next 2 years, labor costs are expected to be unchanged, but dress prices are expected to increase to $50. What effect will this have on the firm's optimal output? Explain.Explanation / Answer
Revenue = PQ
= 40L-(L^2)/200
Marginal Revenue = 40-L/10
Marginal Revenue = Marginal Cost
40-L/10 = 20
Solving for L:
L = 200
200 units of labor are employed
Now plug in the labor employed into the production function:
Q(200) = 200-(200^2)/800 = 150
150 dresses are produced
Profit = Total Revenue-Total Cost
TR = 40*Q
=40*150
= $6000
TC = 20*L
= 20*200
= $4000
6000-4000 = $2000
The profit is $2000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.