An individuals annual income is $100,000. The person is considering opening thei
ID: 1185048 • Letter: A
Question
An individuals annual income is $100,000. The person is considering opening their own business. Expected revenues for the business, if they open it, is 2 million the first year. Salaries for employees are expected to be 1.5 million. Operating expenses (rent, supplies, etc. ) are expected to be $250,000. To start the business the individual must borrow $500,000 from the bank at an interest rate of 15%. Equipment will cost $50,000. At the end of the year, the value of the equipment will be $30,000, even though the depreciation expense for tax purposes is only $5,000 during the first year. The pre-tax accounting profit will be: a. -28,000 b. 26,000 c. 50,100 d. None of above I tried and tried and got B but not sure. Please help.Explanation / Answer
Income = 100,000 +2,000,000 ; Expenses = 1,500,000 + 250,000 ; Depreciation = 5000 ; Interest = 0.15*500000 ; Profit = Income - Expense - Depreciation - Interest = 270,000;
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.