2. Firm X is about to launch a line of new athletic shoes and sets aside $300,00
ID: 1185811 • Letter: 2
Question
2. Firm X is about to launch a line of new athletic shoes and sets aside $300,000 for a new
advertisement. The firm hired an advertisement agency and paid $50,000 and reserve space in a
magazine, Road Runner. The price for the ad space is $250,000. If the firm cancelsthe
reservation, it has to pay a cancellation fee of $50,000. The management forecasts that the
advertisement would generate sales of 20,000 units. The unit contribution margin would be $20.
Recently, however, a major competitor launched a new line of athletic shoes. The firm now
revises sales forecast downward to 14,000 units, with the unit contribution margin remaining the
same. Should the firm cancel the launch?
Explanation / Answer
initially = 20000*20 = 400,000 $ profit
now = 14000*20 = 280,000 $ profit
but cost = 300,000 $ for advertisement
hence firm should cancel the launch
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.