Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Liam Dreams of starting his own business to import consumer electronic products

ID: 1185969 • Letter: L

Question

Liam Dreams of starting his own business to import consumer electronic products to his home country. He estimates he can earn 5% on his investment and that he will need to have $300,000 at the end of year 10 if he wants to give his business a good solid foundation. He now has $28,850 in his account, and he believes he can save $12,000 each year from his income, beginning now. He plans to marry at about the end of year 6 and will skip the investment contribution that year. How far below or above his $300,000 goal will he be?

Explanation / Answer

Hi,


Please find the answer as follows:


Future value of initial investment = 28850*(1+.05)*10 = 46993.7


Future value of all annual payments = 12000*(1+.05)^10 -1/.05

= 150934.71


Since 6th payment will not be made, a deduction of 14586.07 will be made.


So future worth would be = 183041

Resulting in a shortage of = 300000 - 183041 = 116959


Thanks

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote