Assuming a man eats beef jerky every day and buys it for a $1 dollar per strip o
ID: 1186243 • Letter: A
Question
Assuming a man eats beef jerky every day and buys it for a $1 dollar per strip of jerky what would the Marginal Utility from the last strip of Jerky and Marginal Utility per dollar of the last strip be? Please explain how you got the answer because the formula that I am using isnt making any sense
Quantity Total Utility Marginal Utility From the Marginal Utility per dollar
of Jerky From Jerky Last strip of the last strip
1 12
2 22
3 30
4 33
5 29
Explanation / Answer
marginal utility = change in total utility / change in quantity
marginal utility per dollar = marginal utility/ diffrence in amount to buy next jerky
difference in amount always = 1$ , as cost of buying a unit =1$
quantity marginal utility from the last strip marginal utility per dollarfrom the last strip
2 (22-12)/(2-1) = 10/1 = 10 10/1 =10
3 (30-22)/(3-2) = 8/1 = 8 8/1 = 8
4 (33-30)/(4-3) = 3/1 = 3 3/1 = 3
5 (29-33)/(5-4) = -4/1 = -4 -4/1 = -4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.