The demand for 1,000 units of a part to be used at a uniform rate throughout the
ID: 1186422 • Letter: T
Question
The demand for 1,000 units of a part to be used at a uniform rate throughout the year may be met by manufacturing. The part can be produced at the rate of 3 per hour in a department that works 1,880 hours per year. The set-up cost per lot is estimated to be $40, and the manufacturing cost has been established at $5.20 per unit. Interest, insurance, taxes, space, and other holding costs are $3.10 per unit per year. Calculate the economic manufacturing quantity. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Explanation / Answer
economic manufacturing quantity = sqrt(2KD/F*(1-x))
K = $40
D = 1000
F = $3.1
P =1,880*3= 5640
x=1000/5640
economic manufacturing quantity = sqrt(2*40*1000/(3.1*(1- 1000/5640))) = 178 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.