At a pressure level of 850 mb, the geostrophic wind is blowing from 215° at 15 m
ID: 118643 • Letter: A
Question
At a pressure level of 850 mb, the geostrophic wind is blowing from 215° at 15 m/s. At a pressure level of 500mb, the geostrophic wind is blowing from 270° at 35 m/s. A) what are the two components of the thermal wind (Ut and Vt)? B) if the rawinsonde site is located at a latitude of 45° N and a longitude of 120°W, what are the horizontal gradients of geopotential thickness in the layer between 850 and 500mb? C) what are the horizontal temperature gradients in the 850-500 mb later at the rawinsonde site? D) where is the warm and cold air located, with respect to the rawinsonde site? 7. At a pressure level of 850 mb, the geostrophic wind is blowing from 215o at 15 ms1. At a pressure level of 500 mb, the geostrophic wind is blowing from 270° at 35 ms a. What are the two components of the thermal wind (ur and vr)? (0.5 points each, 1 point total) b. If the rawinsonde site is located at a latitude of 45°N and a longitude of 120°W, what are the horizontal gradients of geopotential thickness in the layer between 850 and 500 mb? (0.5 points each, 1 point total) c. What are the horizontal temperature gradients in the 850- 500 mb layer at the rawinsonde site? (0.5 points each, 1 point total) d. Where is the warm and cold air located, with respect to the rawinsonde site? 0.5 points. e ls thea ere baroclinic equivabartroic or barotropic at the rawinsonde site? (0.5 points)Explanation / Answer
a) Answer: by the question, angle between two wind direction is 45°.
Therefore, the resultant motion = sqrt[152+352-15*35*cos 45°] = 26.59
Ut = 35 m/s and angle between resultant and lower wind= Acos(15/26.59)= 55.66
Vt= 26.59 cos [55.66-45]° = 23.13 m/s
b) horizontal speed = 35 m/s, coriolis force f= 1.48*10e-4 * sin(45°) = 1.03*10e-4
horizontal gradient = f x Ut x ro = 1.03*10e-4 * 35*1 = 0.00036
c) When temp gradient (dT/dx), we know, Ut = -(R/f)* (dT/dx)* ln(Po/P1). Here R=8.31
therefore, putting the all value, we get, (dT/dx) = -0.000817 (answer)
Vt= -(R/f)* (dT/dy)* ln(Po/P1) and Vt= 26.59
Then, (dT/dy) = 0.00062 (Answer)
d) Answer: warm and cold air are located at north and south respectively.
e) Answer:Atmosphere is baroclinic
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.