A firm produces 300 units of output at a total cost of $1,000. If fixed costs ar
ID: 1187593 • Letter: A
Question
A firm produces 300 units of output at a total cost of $1,000. If fixed costs are $100, Answer a. average total cost is $4. b. average variable cost is $3. c. average fixed cost is $10. d. average total cost is $5. A firm produces 300 units of output at a total cost of $1,000. If fixed costs are $100, average total cost is $4. average variable cost is $3. average fixed cost is $10. average total cost is $5. a. average total cost is $4. b. average variable cost is $3. c. average fixed cost is $10. d. average total cost is $5.Explanation / Answer
Total Cost = Total Fixed Cost + Total Variable Cost
Total Variable Cost = 1000 - 100 = 900
Total Units = 300
Average Variable Cost = Total Variable Cost/Total Units = 900/300 = 3
b. average variable cost is $3Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.