Assume a certain firm is producing Q = 1,000 units of output. At Q = 1,000, the
ID: 1188389 • Letter: A
Question
Assume a certain firm is producing Q = 1,000 units of output. At Q = 1,000, the firm's marginal cost equals $15 and its average total cost equals $11. The firm sells its output for $12 per unit.To maximize its profit, the firm should Answer increase its output. continue to produce 1,000 units. decrease its output but continue to produce. shut down. Assume a certain firm is producing Q = 1,000 units of output. At Q = 1,000, the firm's marginal cost equals $15 and its average total cost equals $11. The firm sells its output for $12 per unit.
To maximize its profit, the firm should Assume a certain firm is producing Q = 1,000 units of output. At Q = 1,000, the firm's marginal cost equals $15 and its average total cost equals $11. The firm sells its output for $12 per unit.
To maximize its profit, the firm should increase its output. continue to produce 1,000 units. decrease its output but continue to produce. shut down. increase its output. continue to produce 1,000 units. decrease its output but continue to produce. shut down.
Explanation / Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.