Bennington Industrial Machines issued 151,000 zero coupon bonds four years ago.
ID: 1188944 • Letter: B
Question
Bennington Industrial Machines issued 151,000 zero coupon bonds four years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.1 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.2 percent.
What is the price of the bonds? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What is the market value of the company's debt? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16). Enter your answer in dollars, not millions of dollars (e.g., 1,234,567).)
If the company has a $46.6 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places (e.g., 32.1616).)
Bennington Industrial Machines issued 151,000 zero coupon bonds four years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.1 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.2 percent.
Explanation / Answer
(1) Price of zero-coupon bond = F / (1 + YTM)T where
F: face value of the bond = $1,000
YTM: Yield to maturity = 8.2%
T: Time (years) until maturity = (30 - 4) = 26
So, Price of bond = $1,000 / (1.082)6 = $128.85
(2) Market value of debt = Price of bond x Number of bonds
= $128.85 x 151,000 = $19,456,350.00
(3) Weight of debt capital = Market value of debt / (Market value of debt + Market value of equity)
= $19,456,350 / $(19,456,350 + 46,600,000) = 0.294542
= 29.4542%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.