Suppose that disposable income, consumption, and saving in some country are $800
ID: 1190059 • Letter: S
Question
Suppose that disposable income, consumption, and saving in some country are $800 billion, $700 billion, and $100 billion, respectively. Next, assume that disposable income increases by $80 billion, consumption rises by $56 billion, and saving goes up by $24 billion. What is the economys MPC? Its MPS?
Instructions: Round your answers to one decimal place.
MPC =
MPS =
What was the APC before the increase in disposable income? After the increase?
Instructions: Round your answer to two decimal places.
APC before the increase in disposable income =
Instructions: Round your answer to three decimal places.
APC after the increase in disposable income =
Explanation / Answer
(1)
MPC = Change in consumption / Change in disposable income = $56 billion / $80 billion = 0.7
MPS = 1 - MPC = 1 - 0.7 = 0.3
(2)
APC = Consumption / Disposable income
APC before increase = $700 billion / $800 billion = 0.875
APC after increase = $(700 + 56) billion / $(800 + 80) billion = $756 billion / $880 billion = 0.859
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.