Suppose a firm’s production function is: f(E,K) = 40K0.25E0.75 The corresponding
ID: 1190433 • Letter: S
Question
Suppose a firm’s production function is: f(E,K) = 40K0.25E0.75 The corresponding marginal product functions are: MPK = 10K-0.75E0.75 and MPE = 30K0.25E-0.25 Suppose initially that the hourly wage is $9 and the price of each unit of capital is $15.
a. If the firm is maximizing profits, what is the firm’s optimal capital-labor ratio?
b. If the firm has hired 25 machines and 50 workers, is it maximizing profits? Why or why not?
c. If the price of labor increases to $15 and the firm increases its capital stock to 12 units from 10 units, how many workers will the firm choose to hire? Does the scale or substitution effect dominate in this case?
Explanation / Answer
Solution :
The cost-minimizing combination of capital and labor is the one where
MRTS = MPK / MPE
MRTS = 30K0.25E-0.25 / 10K-0.75 E0.75
30K0.25E-0.25 / 10K-0.75 E0.75 = 15/9
30K1 E-1 / 10 = 15/9
30K / 10E = 15/9
K/E = 150 / 270
The optimal capital to labor ratio is K/E ratio = 0.55
b) K/L = 25 X $ 15 / 50 X $ 9
K/L = 375/ 450
K/L = 0.833
The capital to labor ratio is greater than the optimal capital - labor ratio , therefore the firm is not maximizing profit .
c) The optimal capital labor ratio is 0.55
0.55 = 12 X $ 15 / 15 X L
8.25 L = 180
L = 21.81 ( Rounded to 22)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.