3. (Ancillary Revenue) Stanford Stadium has been repaired so that it seats 60,00
ID: 1192189 • Letter: 3
Question
3. (Ancillary Revenue) Stanford Stadium has been repaired so that it seats 60,000 people. Now assume that, on average, each member of the general public will consume $20 worth of concessions, resulting in a $10 contribution margin, while each student only consumes $10, resulting in a $5 contribution margin. Assuming no cannibalization, what are the prices for students and the general public that maximize total contribution margin (including ticket revenue). Complete in Excel
Price-Response functions:
General Public: dg(pg)= (120,000-3,000pg)
Students: ds(ps)= (20,000-1,250ps)
where pg is the price charged to the general public and ps is the student price
Explanation / Answer
Marginal cost for general public, MCpg = $20
Marginal cost for students, MCps = $10
Demand of general public, dg = 120,000 - 3,000pg
pg = (120,000 - dg) / 3,000
Total revenue from general public, TRpg = pg x dg = (120,000dg - (dg)2) / 3,000
Marginal revenue from general public, MRpg = dTRpg / d(dg) = (120,000 - 2dg) / 3,000
Again,
Demand of students, ds = 20,000 - 1,250ps
ps = (20,000 - ds) / 1,250
Total revenue from students, TRpg = ps x ds = (20,000ds - (ds)2) / 1,250
Marginal revenue from students, MRps = dTRps / d(ds) = (20,000 - 2ds) / 1,250
Contribution margin is maximized when each group equates its MR with MC.
(i) MCpg = MRpg
20 = (120,000 - 2dg) / 3,000
60,000 = 120,000 - 2dg
dg = (120,000 - 60,000) / 2 = 30,000
pg = (120,000 - dg) / 3,000 = (120,000 - 30,000) / 3,000 = 90,000 / 3,000 = 30
(ii) MCps = MRds
10 = (20,000 - 2ds) / 1,250
12,500 = 20,000 - 2ds
ds = (20,000 - 12,500) / 2 = 3,750
ps = (20,000 - ds) / 1,250 = (20,000 - 3,750) / 1,250 = 16,250 / 1,250 = 13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.