Suppose the own price elasticity of demand for the products of an industry is gi
ID: 1192927 • Letter: S
Question
Suppose the own price elasticity of demand for the products of an industry is given by -0.8, and the Rothschild index is given by 0.12. What happens to the demand of a representative firm in this industry, if its price increases by 1%? Suppose the demand function for an industry is given by Qd/T = 200- 9PT Where Q_T^4 is the quantity demanded that this market is facing, and P_T = $15 is the market price. Suppose the elasticity of demand for one of the firms in the market is -6.14: then calculate the Rothschild index.Explanation / Answer
Rothschild Index = Elasticity of total market / Elasticity of individual firm
(1)
0.12 = - 0.8 / Elasticity of individual firm
Elasticity of individual firm = - 0.8 / 0.12 = - 6.67
So, for the firm, if price increases by 1%, its quantity demanded will decrease by 6.67%.
(2)
Q = 200 - 9P
When P = 15, Q = 200 - (9 x 15) = 200 - 135 = 65
For overall market, Price elasticity of demand = (dQ / dP) x (P / Q)
= - 9 x (15 / 65)
= - 2.08
Firm's elasticity of demand = - 6.14
Rothschild Index = - 2.08 / - 6.14 = 0.34
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.