University Lake is a reservoir with a surface area of 8 acres and an average dep
ID: 119406 • Letter: U
Question
University Lake is a reservoir with a surface area of 8 acres and an average depth of 10 feet. The volume of the lakes is 222.2 acre-ft. University Lake receives water from stream inflow at a rate of 302 acre-ft/year with phosphorus (P) concentration of 0.045 mg P/L. Direct precipitation to the lake totals 80 cm/year and has a phosphorus (P) concentration of 0.011 mg/L. Estimated lake evaporation is 1888 m3/year. The stream outflow from the lake is 297 acre-ft/year. You can assume that the evaporation is pure water and carries no other chemicals with it. (There are 1233.5 m3 in 1 acre-ft) Show all of your work! (Hand write calculations and submit assignment in class. )
1) What is the concentration of phosphorus in the lake? (report in µg/L, assume that the concentration associated with the out flow equals the concentration in the lake)
2) How would increasing the stream inflow by 30% affect the concentration in the lake water? (repeat number 4 but multiply the inflow by 1.3)
3) How would increasing the outflow by 25% affect the concentration of the lake? (repeat number 4 but multiply the outflow by 1.25)
Explanation / Answer
1)
a. Phosphorus (P) concentration due to inflow = 302 acre-ft/year = 302 x1.233x106 litre/year(1 acre-ft = 1.233x106) = 372.366 x106 litre/year
phosphorus (P) concentration in 372.366 x106 litre = of 0.045 mg P/L x 372.366 x106 litre = 16.756 x106 mg
phosphorus (P) concentration in 372.366 x106 litre = 16.756 x103 kilogram
b. Phosphorus (P) concentration due to Direct precipitation to the lake:
Direct precipitation to the lake in an year = 80 cm/year = 0.0328084 x 80 ft/year = 2.62467 ft/year (1cm = 0.0328084 feets)
Surface area of lake = 8 acres
Volume of water due to Direct precipitation to the lake in an year = 2.62467 x 8 acres = 20.99736 acre.ft/ year
Volume of water due to Direct precipitation to the lake in an year = = 20.99736 x 1.233x106 = 25.89x106 litre
phosphorus (P) concentration = 25.89x106 litre x 0.011 mg/L = 284787mg or 284.787kg
concentration of phosphorus in the lake = (16.756 x103 + 284.787kg)/(372.366 x106 litre + 25.89x106 litre)
concentration of phosphorus in the lake = 4.2788 x 10-5 kg/ litre or 42.788 µg/L
2)
Phosphorus (P) concentration due to 30% increase in inflow = (130/100) x 16.756 x103 kilogram
Phosphorus (P) concentration due to 30% increase in inflow = 21.7828 x103 kilogram
New concentration of phosphorus in the lake = (21.7828 x103 + 284.787kg)/(1.3 x 372.366 x106 litre + 25.89x106 litre)
4.327268 x 10-5 kg/ litre or 43.272 µg/L
New concentration of phosphorus in the lake =43.272 µg/L while concentration of phosphorus in the lake was 42.788 µg/L.
3)
Phosphorus (P) concentration due to 25% increase in inflow = (125/100) x 16.756 x103 kilogram
Phosphorus (P) concentration due to 25% increase in inflow = 20.945 x103 kilogram
New concentration of phosphorus in the lake = (20.945 x103 + 284.787kg)/( 1.25 x 372.366 x106 litre + 25.89x106 litre)
4.320727 x 10-5 kg/ litre or 43.2072 µg/L
New concentration of phosphorus in the lake =43.2072 µg/L while concentration of phosphorus in the lake was 42.788 µg/L.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.