Lindsey\'s Pretzel plant has the following short-run function: C(q,K) = (wq^3) /
ID: 1194307 • Letter: L
Question
Lindsey's Pretzel plant has the following short-run function: C(q,K) = (wq^3) / (1,000K^1.5) + 50K
Where q is Lindsey's output level, w is the cost of a labor hour, and K is the number pretzel machines Lindsey leases. Lindsey's short-run marginal cost curve is MC(q,K) = (3wq^2) / 1000K^1.5
At the moment, Lindsey leases 10 pretzel machines, the cost of a labor hour is $6.85, and she can sell at the output she produces at $35 per unit.
a. Determine Lindsey's profit/loss.
b. If the cost per labor hour rises to $7.50, what happens to Lindsey's optimal level of output and profit?
Explanation / Answer
a. At optimal condition MR=MC
So, 35=3x6.85q2/1000k1.5
or, 35000k1.5=20.55q2
or, q=1703.16(k1.5)0.5
b. If cost of labour hour rises to $7.50 then,
q=35000/(7.50x3) x (k1.5)0.5
or, q=1555.55(k1.5)0.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.