Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume the following costs for an average firm who sells his output in a Perfect

ID: 1194950 • Letter: A

Question

Assume the following costs for an average firm who sells his output in a Perfectly Competitive Market:

Can you show me the math on how to get the answers for the questions below?

a)If the market price is $35, at what quantity should this firm produce in the short run?

b)Answer part a if the market price is $45.

c)Answer part a if the market price is $55.

d)Complete the short run supply schedule for the firm.

e)Complete the short run supply schedule for the entire industry.

f)What will be the market equilibrium price? What will be the market equilibrium quantity?

g)What price will the average firm charge? What quantity will the average produce?

h)What will be the short run economic profit/loss for the firm?

i)In the long run will firms enter or leave the market?

Explanation / Answer

Firm’s marginal cost schedule:

Q

Total cost ($)

Marginal cost (MC) ($)

0

60

0

1

105

105 – 60 = 45

2

145

145 – 105 = 40

3

180

180 – 145 = 35

4

210

210 – 180 = 30

5

245

245 – 210 = 35

6

285

285 – 245 = 40

7

330

330 – 285 = 45

8

385

385 – 330 = 55

9

450

450 – 385 = 65

10

525

525 – 450 = 75

An individual firm should produce that quantity (Q) where MC = MR = Price, and MC curve cuts MR or price from behind and goes upward.

a.

At $35 price, MC is equal to $35 for 5 quantities, and upward moving. Therefore, the firm should produce 5 quantities of output.

b.

At $45 price, MC is equal to $45 for 7 quantities, and upward moving. Therefore, the firm should produce 7 quantities of output.

c.

At $55 price, MC is equal to $55 for 8 quantities, and upward moving. Therefore, the firm should produce 8 quantities of output.

d.

Short-run supply schedule of the firm:

Price ($)

Quantity supply (equals the quantity of corresponding MC of upward moving)

35

5

40

6

45

7

55

8

65

9

75

10

Q

Total cost ($)

Marginal cost (MC) ($)

0

60

0

1

105

105 – 60 = 45

2

145

145 – 105 = 40

3

180

180 – 145 = 35

4

210

210 – 180 = 30

5

245

245 – 210 = 35

6

285

285 – 245 = 40

7

330

330 – 285 = 45

8

385

385 – 330 = 55

9

450

450 – 385 = 65

10

525

525 – 450 = 75

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote