ADDITIONAL INFORMATION: LD = 1,000 - 5w, where w is the wage. LS = 200 +30w. The
ID: 1196842 • Letter: A
Question
ADDITIONAL INFORMATION:
LD = 1,000 - 5w, where w is the wage. LS = 200 +30w. The equilibrium wage and hours worked are given by w* = 10, L* = 500.
QUESTION: Consider the same labor market as above, but now assume that the government enforces a minimum wage law. The new minimum wage is given by w = 12. In this economy, the unemployment rate is:
a) 20.5 percent
b) 28.5 percent (correct answer)
c) 10.7 percent
d) Zero. In the standard demand and supply model of the labor market there is no unemployment
I am unsure how the unemployment rate was calculated, thank you!
Explanation / Answer
The correct LD = 1,000 - 50w, wrongly mentioned in your question as LD = 1,000 - 5w
At w= 12 Ld = 1000-50*12 = 400 and Labor Supply = 200+30*12 = 560
The unemployed will be = 560-400 = 160
The ration of unemplyment = unemployed / total supply of labor = 160/560 = 28.57
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.