Suppose a typical consumer\'s inverse demand function for bottled water at a res
ID: 1196929 • Letter: S
Question
Suppose a typical consumer's inverse demand function for bottled water at a resort area where one firm owns all the rights to a local spring is given by P = 15 - 3Q. The marginal cost for gathering and bottling the water is $3 per gallon. Find the optimal number of bottles to package together for sale and the profit-maximizing price to charge for the package. Show the solution graphically.
Explanation / Answer
P = 15 – 3Q ==>Revenue=P*Q ==>Revenue=(15 – 3Q)*Q=15Q-3(Q^2) Marginal Revenue=15-6Q For optimal number of bottles MC=MR Given : MC=$3 ==>15-6Q=3 ==>Q=12/6=2 Optimum number of bottles=2 and Profit max. price=$9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.