19. The supply of a new drug is Q= 50 X P – 100. The demand for it is Q = 6,600
ID: 1197498 • Letter: 1
Question
19. The supply of a new drug is Q= 50 X P – 100. The demand for it is Q = 6,600 – 15 X P.
What is the market equilibrium price and quantity? (2 pts).
20. Two hospitals want to merge. The price elasticity of demand is -0.20, and each clinic has fixed costs of $100,000. One clinic has a volume of 9,200, marginal costs of $70, and a market share of 3 percent. The other clinic has a volume of 15,800, marginal costs of $80, and a market share of 6 percent. The merged firm would have a volume of 18,000, fixed costs of $80,000, marginal costs of $60, and a market share of 6 percent. (5 pts)
What are the total costs, revenues, and profits for each clinic and the merged firm? How does the merger affect markups and profits?
Explanation / Answer
Answer19: SS = 50P+100
DD = 6600-15P
Equilibrium price i sdetermined where DD =SS
6600-15P = 50P+100
65P = 6500
P = $100
Q = 6600-1500 = 5100 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.