Two electric motors are being considered for installation in elevator system. Bo
ID: 1198540 • Letter: T
Question
Two electric motors are being considered for installation in elevator system. Both have 5 years life and an interest rate of 10% per year. At what number of hours of annual usage would the decision maker be indifferent between the two motors?
1. Two motors are being considered for installation in an elevator system. Both have a 5-year life and interest cost is 10% per year. At what number of hours of annual usage would the decision-maker be indifferent between the two motors ? (15) Motor A Motor B $4500 $0.20 $1750 First cost Operating cost/hour SV $5500 $0.18 $2700Explanation / Answer
To be indifferent to the choice of motors, present worth of both the motors should be same
Let no. of hours be h
PW of motor A = Intial cost + PW of operationg cost - PW of salvage value = 5500 - 2700/(+0.1)^5 + 0.18*h/(1+.1)^1 + 0.18*h/(1+.1)^2 +0.18*h/(1+.1)^3 +0.18*h/(1+.1)^4 +0.18*h/(1+.1)^5 = 5500 - 1676.49 +0.18*h*3.79 = 3823.51 + .682*h
PW of motor B = Intial cost + PW of operationg cost - PW of salvage value = 4500 - 1750/(+0.1)^5 + 0.2*h/(1+.1)^1 + 0.2*h/(1+.1)^2 +0.2*h/(1+.1)^3 +0.2*h/(1+.1)^4 +0.2*h/(1+.1)^5 = 4500 - 1086.61 +0.2*h*3.79 = 3413.39 + .758*h
PW of motor A = PW of motor B i.e. 3823.51+0.68h = 3413.39+0.758h so 410.12 = 0.076h
so h= 5396 hours per year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.