Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Base Year (2006) 2013 Product Quantity Price Price Cokes 100 $0.50 $0.75 Hamburg

ID: 1201305 • Letter: B

Question

    Base Year (2006)      2013

Product

Quantity

Price

Price

Cokes

100

$0.50

$0.75

Hamburgers

200

2.00

2.50

CDs

10

20.00

21.00

1) Refer to table above.  Assume the market basket for the consumer price index has three products: Cokes, hamburgers, and CDs.

The Consumer Price Index for 2013 equals ______.

Product

Quantity

Base Year Price (2001)

Price (2012)

Price (2013)

Burritos

10

$1.00

$1.50

$1.75

Flashlights

15

5.00

7.00

6.75

Golf balls

8

2.00

3.00

3.50

2) Refer to table above. Consider a simple economy that produces only three products: burritos, flashlights, and golf balls. Use the information in the table to calculate the inflation rate for 2013 (vs. 2012), as measured by the consumer price index.

Year

Nominal Average

Hourly Earnings

CPI

2011

$10

100

2012

10

105

2013

12

110

3) Refer to table above. Real average hourly earnings were equal to ________ in 2012.

4)  Looking at the table above, real average hourly earnings between 2012 and 2013 changed by ______%.

5) Matt's real wage in 2014 is $26.80. If the price level is 104, what is Matt's nominal wage?

    Base Year (2006)      2013

Product

Quantity

Price

Price

Cokes

100

$0.50

$0.75

Hamburgers

200

2.00

2.50

CDs

10

20.00

21.00

Explanation / Answer

1. CPI = Cost of market baskets at current prices/cost of market basket at base year prices*100.

Cost of market basket at current prices = Price*quantity (of coke, hamburgers and CD's)

= 100*0.75 + 200*2.50 + 10*21

= 75 + 500 + 210

= $785.

Cost of market basket at base year price = Price*quantity

= 100*0.50 + 200*2 + 10*20

= 50 + 400 + 200

= $650.

CPI = 785/650*100

CPI = 120.76

2. For computing inflation, we first need to compute the CPI of both the years, 2012 and 2013.

CPI for 2012 = Cost of market baskets at current prices/cost of market basket at base year prices*100.

Cost of market baskets at current prices = 10*1.5 + 15*7 + 8*3.

Cost of market baskets at current prices = 15 + 105 + 24 = 144.

Cost of market baskets at base prices = 10*1+ 15*5 + 8*2 = 101.

CPI for 2012 = 144/101*100 = 142.57

Similarly, CPI for 2013 = Cost of market baskets at current prices/base year prices*100

Cost of market baskets at current prices = 10*1.75 + 15*6.75 + 8*3.50 = 17.5 + 101.25+28 = 146.75

Base year prices we alredy have = 101

CPI for 2013 = 146.75/101*100 = 145.29

Inflation = (Final CPI-initial CPI)/initial CPI*100

INflation = 145.29 - 142.57/142.57*100

Inflation = 1.90%

3. Realwage = nominal wage/CPI*100

R.W = 10/105*100 = 9.52

4. Real wage in 2013 = 12/110*100

R.W = 10.90

Change = (R.W in 2013 - R.W in 2012)/R.W in 2012*100.

Change = (10.90 - 9.52)/9.52*100

Change = 14.495%

5. Real wage = nominal wage/price

Plugging in all the values, we get,

26.80*104 = nominal wage = $$2787.20

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote