Assume r = 0.1 is the present real interest rate and this rate is expected to pr
ID: 1203929 • Letter: A
Question
Assume r = 0.1 is the present real interest rate and this rate is expected to prevail for the next 2 years. The monetary return (that is the marginal revenue product) on machine A is expected to be R1 = $100,000 for year 1 and R2 = $50,000 for year 2.What is the present discounted value (PDV) of the net revenue flow from machine A to its owners?
Assume r = 0.1 is the present real interest rate and this rate is expected to prevail for the next 2 years. The monetary return (that is the marginal revenue product) on machine A is expected to be R1 = $100,000 for year 1 and R2 = $50,000 for year 2.
What is the present discounted value (PDV) of the net revenue flow from machine A to its owners?
Assume r = 0.1 is the present real interest rate and this rate is expected to prevail for the next 2 years. The monetary return (that is the marginal revenue product) on machine A is expected to be R1 = $100,000 for year 1 and R2 = $50,000 for year 2.
What is the present discounted value (PDV) of the net revenue flow from machine A to its owners?
Explanation / Answer
Present value = Future value/(1+r)^n , where r is interest rate and n is no. of years.
Thus,
present discounted value (PDV) of the net revenue flow = R1/1+r1 + R2/(1+r2)^2
= $100,000/1+0.01 + $50,000/(1+0.01)^2
= 99009.90 + 49014.80
= 148024.70
If you don't understand anything , then comment , I will revert back on the same. :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.