Consumption and saving Suppose John gets a sales bonus at her place of work that
ID: 1205017 • Letter: C
Question
Consumption and saving
Suppose John gets a sales bonus at her place of work that gives him an extra $600 of disposable income. He chooses to spend $360 and save the remaining $240.
From this, you can tell that John's marginal propensity to consume (MPC) is(0.60, 0.40, 0.24, or 0.36) , and his marginal propensity to save (MPS) is (0.60, 0.40, 0.24, or 0.36). Mathematically, it must always be true that:
Disposable Income is equal to? Disposal Income = (Consumption+Savings, Consumption - Savings, or SavingS - Consumption)
Therefore, it must also be true that:
1 = (MPC - MPS, MPS - MPC, or MPC + MPS)
Explanation / Answer
MPC = Change in consumption / Change in income
= $360 / $600 = 0.60
MPS = Change in saving / Change in income
= $240 / $600 = 0.4
Disposable income = Consumption + Savings ($600 = $360 + $240)
It is always true that 1 = MPC + MPS (= 0.6 + 0.4)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.