4. Profit maximization Consider Live Happley Fields, a small player in the straw
ID: 1205112 • Letter: 4
Question
4. Profit maximization Consider Live Happley Fields, a small player in the strawberry business whose production has no individual effect on wages and prices. Live Happley's production schedule for strawberries is given in the following table: Output (Pounds of strawberries) Labor (Number of workers) 18 34 48 60 70 Suppose that the market wage for strawberry pickers is $170 per worker per day, and the price of strawberries is $12 per pound. On the following graph, use the blue points (circle symbol) to plot Live Happley's lab Session 54:33Explanation / Answer
According to Profit maximization condition, Happley will charge till
P*MPL = W
Price*Marginal Product of Labour >= Wage
12*MPL >= $170
MPL >= 170/12 = 14.16
So, At given price of $12 Happley should hire 2 Workers
Now let's look at price for P = $16
16*MPL >= $170
MPL >= 170/16 = 10.625
So , At given price of $16 Happley should hire 4 Workers
3. Supply of, Increase
For Wage = $200
16*MPL >= $200
MPL >= 2000/16 = 12.5
So Happely will hire 3 Workers
If you don't understand anything, then comment, I will revert back on the same.
And If you liked the answer then please do review the same. Thanks :)
Labour Output MPL P*MPL 0 0 0 0 1 18 18 216 2 34 16 192 3 48 14 168 4 60 12 144 5 70 10 120Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.