3. (18 points) Suppose that the marginal cost of producing output, q, in the sho
ID: 1205366 • Letter: 3
Question
3. (18 points) Suppose that the marginal cost of producing output, q, in the short-run for a competitive firm is MC = 10 + 8q. The market price of the firm’s product is $25.
a. (2 pts) What level of output will the firm produce to maximize its profits?
b. (3 pts) Assume that the firm’s fixed costs are $5, and the firm’s average variable cost is given by AVC = 10 + 4q. What are the short-run total costs at the level of output the firm produces?
c. (3 pts) What are the profits in the short-run?
d. (10 pts) Show the level of profits in a graph.
Explanation / Answer
a) Let q be he quantit.
tr = P*Q = 25q
and MR = dtr /dq = 25
Equating mr and mc
25 = 10 + 8q
q = 1.875
to maximize profit firm will produce 1.875 units.
b) total cost = variable cost + fixed cost = AVC*q + fixed cost = (10+4(1.875))1.875 + 5 = 37.8125.
c) Profits = tr - tc = 25*1.875 - 37.8125 = $9.0625.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.