Machine A was purchased last year for $20,000 and had an estimated MV of $2,000
ID: 1205765 • Letter: M
Question
Machine A was purchased last year for $20,000 and had an estimated MV of $2,000 at the end of its six-year life. Annual operating costs are $2,000. The machine will perform satisfactorily over the next five years. A salesman for another company is offering a replacement, Machine B, for $14,000, with an MV of $1,400 after five years. Annual operating costs for Machine B will only be $1,400. A trade-in allowance of $10,400 has been offered for Machine A. If the before- tax MARR is 12% per year, how much is the challenger EUAC?
Explanation / Answer
Cost of Machine B = $14,000
Trade-n allowance for Machine A = $10,000
Actual Cost of Machine B: $14,000 – $10,000 = $4,000
EUAC of Machine B:
EUAC(b) = P(A/P,12%,5) – AM(A/P,12%,5) – S(A/F,12%,5)
EUAC (b) = $4,000*(0.2774) - $1,400*(0.2774) – 1,400*(0.1574)
EUAC = $1,109.6 – 388.3 – 220.3
EUAC of the challenger (B) = $501.
*****
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.