Suppose Kittyville\'s full-employment GDP = $600 billion, and the current equili
ID: 1208225 • Letter: S
Question
Suppose Kittyville's full-employment GDP = $600 billion, and the current equilibrium GDP = $400 billion. The MPC in this economy = 0.90. Identify the type of expenditure gap in Kittyville's economy: To correct this gap, Kittyville hires an economist, Kittyzen Keynes, who suggests: government spending or taxes. Suppose Kittyville decides to change government spending under Keynes' advice. By how much must government spending change to correct for the expenditure gap (rounded to nearest billion dollars)? Suppose Kittyville instead decides to change taxes under Keynes advice. By how much must taxes change to correct for the expenditure gap (rounded to nearest billion dollars)?Explanation / Answer
Indentify the type of expenditure gap in Kittyville Economy Recessionary
To correct this gap, Kittyville hires an economist, Kittyzen Keynes, who suggests
Increasing Governent spending or Decreasing Taxes
Change in government spending
200 = (1/1-.9)Change in spending
200 = 10 * change in spending
Changein in spending = 200/10
= $20 Billion
Change in taxes
200 =.9/.1 change in Taxes
Change in taxes = $ 22.22 Billion
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.