Suppose you are the manager for a firm that has a monopoly on the product you pr
ID: 1213693 • Letter: S
Question
Suppose you are the manager for a firm that has a monopoly on the product you produce and sell. Market research has shown that the demand by a typical customer for the product you sell is given by:
P=$180-3Q
Assume you have no fixed costs. From your production department, you are told that the variable costs of production are given by:
VC(Q)=0.75Q^2
a. If you decide to offer the product for sale to all buyers at a single price, what price will you charge and how much will you sell to a typical customer?
b. What profits per consumer will the firm earn under this pricing strategy?
c. Now suppose you decide to use a simple block pricing strategy whereby you offer your product as a single package of a predetermined number of units. How much will you sell to a typical customer? (Hint: What is the optimal bundle size?)
d. What price per consumer will the firm charge under this pricing strategy?
e. Compare the profits under the two pricing strategies. Comment on the comparison.
Explanation / Answer
a) P = 180-3Q
R = 180Q-3Q^2
MR = 180-6Q
C = 0.75Q^2
MC = 1.5Q
Now MR=MC so
1.5Q=180-6Q
Q = 24
P = 180-3Q = 108
b) Profit = Revenue - cost = 108 - 0.75*24 = 90 per customer
c) Suppose Block quantity is Q1 and And Second block is Q2
P1 = 180-3Q1 Revenue1 = 180Q1-3Q1^2
P2 = 180-3Q2 Revenue1 = (180-3Q2)(Q2-Q1) = 180Q2-180Q1-3Q2^2+3Q1Q2
Profit = R1+R2 - TC where TC= 0.75Q2^2
Profit = -3Q1^2 + 180Q2 -3.75Q2^2+3Q1Q2
dPr/dQ1 = -6Q1+3Q2 = 0 so Q2=2Q1
dPr/dQ2 = 180-7.5Q2+3Q1 = 0 so Q1=10 And Q2=20
d. P = 180-3*10 = 150
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.