A company expects the material cost of a certain manufacturing operation to be $
ID: 1215074 • Letter: A
Question
A company expects the material cost of a certain manufacturing operation to be $20,000 per year. At an interest rate of 8% per year, the present worth of this cost over a five year project period is closest to: a. $29,386 b. $56,220 c. $79,854 d. $117,332 4. A piece of machinery has a first cost of $31,000 with a monthly operating cost of $10,000. If the company wants to recover its investment in five years at an interest rate of 1% per month, the monthly income must be closest to: a. $5,498 b. $6,386 c. $8,295 d. $10,688Explanation / Answer
3. Since the projection period is over 5 years, the formula for present value of the discounting cash flow is given as,
PV = $20,000*[(1/1+r) + (1/1+r)2 + (1/1+r)3 + (1/1+r)4 + (1/1+r)5].
PV = $20,000*[(0.9259) + (0.8574) + (0.7938) + (0.7351) + (0.6805)].
PV = $20,000*3.9927
PV = $79854.
Hence option C is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.